Mistrzowie i czeladnicy z Rzeszowa-egzaminy

 

Magazyn Specjalistów: Podłoga 6/2009 (103)

Inicjatorem ich przeprowadzenia był Janusz Mynart z firmy Eko-Parkiet, który wyjaśniając powody swojej decyzji, powiedział: "Od dawna nosiłem się z zamiarem zdania egzaminu mistrzowskiego gdzieś w Polsce. Ponieważ były z tym pewne problemy, i oczywiście dosyć wysokie koszty, postanowiłem zorganizować je w Rzeszowie. Wśród współpracujących z naszą firmą parkieciarzy również znaleźli się chętni".

Do składającego się z trzech części sprawdzianu przystąpiło 19 osób. Najpierw, w ramach egzaminu praktycznego, kandydaci wykonali podłogę w dwóch pomieszczeniach Izby. Przygotowano podłoże, wylano masę samopoziomującą, przyklejono i wylakierowano parkiet. Część teoretyczna składała się z pisemnego testu i egzaminu ustnego.

Podsumowując egzamin, przewodniczący komisji egzaminacyjnej przyznał, że wszyscy zmierzyli się z trudnym zadaniem, ale efekt jest bardzo pozytywny. Od 8 grudnia Rzeszów jest bogatszy o 7 mistrzów i 12 czeladników parkieciarskich.

Egzaminy i spotkanie były okazją do zapoznania się z najnowszymi na rynku parkieciarskim produktami. Firmy wspierające finansowo przedsięwzięcie przygotowały prezentacje swoich wyrobów. Łukasz Matuszewski z firmy Mapei przypomniał właściwości i zasady pracy z klejami silanowym oraz poliuretanowym Ultrabond P902 2K.
Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz najnowszych narzędzi firmy Janser. Ostatnią nowinką firmy jest walec szczotkujący. Służy on do szczotkowania podłóg drewnianych. Zastosowanie walca (np. w cykliniarce taśmowej Tiger) pozwala na uzyskanie efektu tzw. "postarzania" podłóg drewnianych. Oczywiście walec może być dostosowany do każdego typu maszyny. Ponadto pokazano szlifierkę mimośrodową Ceros 650 CV i piłę tarczową KSS 300.

Spotkanie zakończył wspólny obiad, na którym wśród świeżo upieczonych czeladników i mistrzów parkieciarstwa rozlosowano ufundowane przez zarząd Stowarzyszenia "Parkieciarze Polscy" podręczniki parkieciarskie "Parkieciarz. Podstawy wiedzy i praktyki zawodowej". Każdy otrzymał również egzemplarz publikacji "Warunki techniczne wykonania i odbioru robót parkieciarskich", wydane również przez SPP.

Egzaminy mistrzowskie w Rzeszowie

 

Profesjonalny Parkiet 1/51/2010

 

W dniu 8.12.2009 w rzeszowskiej Izbie Rzemieślniczej odbyły się pierwsze na Podkarpaciu egzaminy mistrzowskie i czeladnicze w zawodzie parkieciarz. Do egzaminów przystąpiło 19 rzemieślników. Wśród nich jedna kobieta.

Egzaminy odbywały się dwuetapowo. W pierwszym etapie rzemieślnicy zamontowali ok 50m2 podłogi w siedzibie Izby Rzemieślniczej..
W drugim przeprowadzono egzaminy teoretyczne, które składały się z testów i odpowiedzi ustnych
.

W tym momencie należało by powiedzieć o olbrzymim zaangażowaniu sponsorów, którym należą się serdeczne podziękowania. Niezbędnych materiałów dostarczyły firmy: Janser, Mapei, Nobless, Uzin, Bona, Dąbex, Exo Trade.
Bardzo dobre oceny z egzaminów potwierdziły wysoki poziom rzemiosła parkieciarskiego uczestników, co z pewnością przełoży się na jakość wykonywanych usług.

Eko-Parkiet P.H.U. Janusz Mynart, ul. Ofiar Katynia 15, 35-209 Rzeszów tel: 17 863 61 01, kom: 604 092 811

Copyrights © Eko-Parkiet 2009-2012